Letný tábor 2023

Začína operácia NUKLEON

1. Prihláška

Prvý krok je prihlásiť sa do operácie NUKLEON. Následne obdržíš elektronickú sadu pomocou ktorej dozimeter skonštruuješ.

Prihlásiť sa je možné pomocou tlačidla

Prihlásiť

Viac informácií o obsahu elektronickej sady nájdeš vo videu.

V nasledujúcich častiach bude popísaný návod na samotnú konštrukciu dozimetra. Sleduj náš YouTube kanál, aby si neprišiel o zaujímavé tipy.

Video návod na výrobu vlastného dozimetra
01 Operácia NUKLEON - získaj elektronický balíček

2. Spustenie mikrokontroléra

Mikrokontrolér je malý počítač, ktorý môžeme nájsť v rôznych zariadeniach okolo nás. Je to akoby mozog, ktorý riadi a kontroluje veci, s ktorými prichádzame do styku. Môže byť veľmi malý a vmestí sa do vrecka, ale obsahuje veľa dôležitých častí, ako napríklad pamäť na ukladanie informácií a rôzne vstupy a výstupy, cez ktoré komunikuje so svetom okolo seba. Pomocou programovania môžeme mikrokontrolér naučiť vykonávať rôzne úlohy a ovládať zariadenia. Takže keď vidíš nejaký prístroj alebo hračku, ktorá robí zaujímavé veci, pravdepodobne v nej je mikrokontrolér, ktorý ju oživuje a robí ju funkčnou. Viac o mikrokontroléroch sa dozvieš aj na tejto stránke.


Druhý krok je rozbaliť elektronickú sadu a zapojiť mikrokontrolér do elektriky. Avšak, nezapájajte ho priamo do zástrčky u vás doma. Bližšie informácie o tom ako postupovať nájdete aj vo videu.


Schéma na obrázku znázorňuje zapojenie mikrokontroléra do elektrického obvodu s 9 voltovou baterkou. Takéto zapojenie je praktické, pretože umožňuje fungovanie zariadenia dokonca aj v lese. Pri skúšaní doma je zase praktické zapojenie do domáceho počítača cez USB-C kábel.

Video návod na zapojenie mikrokontroléra do elektrického obvodu
02 Operácia NUKLEON - spustenie mikrokontroléra
Schéma zapojenia mikrokontroléra do elektrického obvodu
Zapojenie mikrokontroléra do elektrického obvodu s 9V baterkou

3. Zapojenie bzučiaka

Bzučiaka (po anglicky buzzer) je elektronické zariadenie, ktoré slúži na vydávanie zvukových signálov - akoby malý reprák. Často používa na signalizáciu rôznych udalostí alebo upozornení, ako napríklad v domácom alarme, v telefónoch, v elektronických hračkách alebo v elektronických systémoch. Jeho zvuk sa zvyčajne skladá z opakujúcich sa krátkych tónov, ktoré sú rýchlo postupne prehrávané. My ho využijeme na generovanie zvukov dozimetra (alebo Geiger-Müllerovho počítača).


Vo videu sa dozviete ako prepojiť bzučiak s mikrokontrolérom. Prípadne môžete využiť schému na obrázku, ktorá zapojenie znázorňuje. Skúste následne zapojiť Arduino do elektrického obvodu napr. cez kábel počítača alebo pomocou 9V baterky. Čo sa stane?


Jednoduchý hack: káblik vedúci do 3V3 zapojte namiesto toho do 5V. Všimli ste si nejaký rozdiel?

V každom prípade, je to iba skúška. Nakoniec káblik zapojte späť na pôvodné miesto.

Video návod na zapojenie bzučiaka do elektrického obvodu arduino mikrokontroléra
03 Operácia NUKLEON - zapojenie bzučiaka
Schéma zapojenia bzučiaka do obvodu
Zapojenie buzčiaka do elektrického obvodu s Arduino mikrokontrolérom

4. Detektor radiácie

V tomto kroku si ukážeme ako zpojiť do obvodu detektor radiácie, ktorý počíta množstvo žiarenia v prostredí. Ukončíme tak zapojovaciu fázu.

Bonusová úloha bude spočívať v nahraní vlastného programu na Arduino. K tomu budeme potrebovať špeciálny software Arudino Studio, samotný program dozimetra a dodatočnú knižnicu, ktorú program používa. (Táto časť je skutočne len dobrovoľná a odporúčaná pre pokračilejších PC užívateľov)

Postup:

  1. Stiahnite si do počítača Arduino Studio. Existuje verzia pre Windows, macOS aj Linux.
  2. Program nainštalujte a spustite.
  3. Pri prvom spustení nainštalujte všetky dodatočné ovládače.
  4. Vo svojich dokumentoch vytvorte priečinok s názvom DOZIMETER.
  5. Stihnite program dozimetera zo stránky klubu a uložte ho do priečinka DOZIMETER.
  6. Stiahnite knižnicu VirtualWire a uložte do priečinka DOZIMETER.
  7. V Arduino Studio nainštalujte knižnicu. V menu Sketch -> Include library -> Add .ZIP library a vyberte práve stiahnutý súbor VirtualWire.zip
  8. Otvorte súbor dozimeter.ino dvojklikom.
  9. Pomocou USB kábla pripojte Arduino k počítaču.
  10. V menu Tools -> Board vyberte položku Arduino Nano.
  11. V menu Tools -> Processor vyberte položku ATmega328P (old bootloader).
  12. V menu Tools -> Port vyberte prvú voľnú položku (napr. COM3 alebo COM4).
  13. Kliknite na tlačidlo Verify s ikonou fajky. Ak máte všetko správne, program dozimetera sa poradilo zostaviť a už ho treba len nahrať na Arduino.
  14. Kliknite na tlačidlo Upload s ikonou šípky doprava.
  15. Ak máte všetko správne, program bol úspešne nahraný a Vaše zariadenie je funkčné.

Ak sa Vám nahranie programu nepodarilo alebo Vám to celé pripadá príliš komplikované, nezúfajte. Tento krok je skutočne dosť náročný a zvládnu ho len tí lepší z Vás.

Video návod na zapojenie detektora radiácie do elektrického obvodu arduino mikrokontroléra
04 Operácia NUKLEON - zapojenie detektora radiácie
Schéma zapojenia detekrora radiácie do elektrického obvodu
Zapojenie detektora radiácie do obvodu s Arduinom

5. Vlastné vylepšenia

Na záver Vám prinášame aspoň drboné nápady na vlastné vylepšenie dozimetra. Myslite na to, že ho budete používať v ťažkých podmienkach a je preto dôležité, aby sa s ním pohodlne narábalo. Je vhodné dozimeter umiesniť do obalu alebo krabičky.

Okrem toho dozimeter vôbec nemusíte napájať z baterky a môžete použiť power banku. Tento spôsob určite odporúčame, pretože zapájanie je omnoho jednoduchšie a vydrží fungovať celý tábor bez prestávky. Okrem toho má powerbanka vstavaný vypínač a tak možno prístroj zapínať podľa potreby.

Má to však jeden háčik. Arduino má taký nízky odber, že powerbanka sa po chvíli sama vypne. Mnohé modely však majú tzv. always-on mód, ktorý sa aktivuje trojitým stlačením tlačidla. V tomto režime sa powerbanka nevypne, až kým tak neurobíme ručne.

Video návod na vylepšenia už hotového dozimetra
05 Operácia NUKLEON - vlastné vylepšenia